Zanda Priedniece

Putniem ir tāda varēšana-
dejot bez ausīm dzirdama mūzikas ritma.
Putniem ir tāda vējošana-
ar spārnu galiem,
ar spārnu galiem vien,
nenotraucot ziedputekšņus
no manu brunču malām,
no saktas,
kas trej deviņus sapņus mīļo.
Es esmu upe un Līgo laika pļava,
kas,putnu apskāvusi, gaida rītu.
/Dace Sadaka/

   Kopš sevi atceros, man vienmēr ir bijis tautastērps. Stilizēts, pielāgots, pašu darināts.
   Pēc manas mammas iniciatīvas, tapa radu sievu kopdarbs – tautastērps trim mazām meitenēm. Neba jau tālajos 70tajos varēja tā ieiet veikalā un visu nopirkt, lietā tika likti gan mammas, gan vecāsmammas apvaklāti brunči, gan čaklajās rokās nopērkami audumu atgriezumi, bet pats galvenais roku darbs. Radiniece Vija izšuva smalkos Rucavas rakstus, mamma pērlīšu vainadziņu, bet vecāmamma sašuva pašu tērpu.
Šo tautastērpu valkāju, kamēr pieduknes jau knapi elkonim pāri sniedzās. Pēc gadiem, ar šo pašu tērpu meita izdancoja tautas dejas bērnu deju kolektīvā un nu, tas gaida jau nākamo paaudzi.
   Vēlākos gados man ir bijuši gan dažādi brunči, kas stilistiski atgādi tautiskos rakstus, gan pašas izšūta baltā blūze un smalki adītas pusgarās rakstu zeķes. Saktas, prievītes un tautisks noskaņojums Līgo vakaram gatavs.
   Tomēr doma par savu īsto, pareizo tautastērpu vienmēr nav devusi mieru. Par tērpa izvēli nekad nav bijušas šaubas, tam ir jābūt Kandavas tērpam. Kaut vairākus gadu desmitus pastāvīgi Kandavā vairs nedzīvoju, vienmēr atbildu, ka esmu kandavniece.
   Kādu laiku dzīvoju ar skaisto ideju, ka vajadzētu darināt pašai, bet manu brīvo laiku šobrīd ir aizņēmusi keramikas darināšana, tāpēc nolēmu uzticēties profesionāļiem. Vispirms tiku pie rakstainajiem brunčiem, ko man uzauda Cēsu audēja Rudīte Platā. Pēc gada tiku arī pie skaistās Kandavas jakas un savdabīgās blūzītes, ko darināja meistares no sia Muduri. Ļoti priecājos, ka esmu tikusi pie sava tērpa pirms lielās tautastēpu ažiotāžas. Līdz Latvijas simtgadei esmu apņēmusies vēl uzadīt jaunas smalkas rakstainās zeķes.
   Tūlīt, tūlīt būs Saulgrieži un Līgo svētki un tautastērpam atkal tiks parādīta goda vieta.

Zanda Priedniece
Augšciems, Ropažu novads