Velta Dilēviča

   Dienvidkurzemes jakas ir Nīcas un Rucavas unikālais pūrs. Esmu nīceniece un adīt iemācijos reizē ar lasīšanu. Omammas adīto jaku raksti un krāsainiem dziju kamoliem pilnais grozs ir manas atmiņas no bērnības.

   Pirmo Nīcas jaku adīju pēc atmiņas pirms gadiem desmit. Lai gan raksts nepadevās viegli, beigās jau sanāca labi. Tad sāku interēsēties vairāk, gāju uz bibliotēku, aizbraucu uz Rīgu, uz Nacionālo Vēstures Muzeju: apskatīju jaku, nopirku tautas tērpu grāmatu un ķēros klāt jau nopietnāk.

   Nu jau esmu uzadījusi vairāk kā divdesmit jakas- lielākā daļa palikušas Latvijā, bet ir arī Vācijā, Norvēģijā un Japānā. Dažādas: melnas , baltas un pat tumši zilas ir bijušas pasūtītas. Man pašai labāk patīk baltā, bet neesmu atmetusi cerību uzadīt precīzu atdarinājumu melnajai jakai. Esmu adījusi arī pāris Rucavas jakas, tur tehnika ir nedaudz savādāka, ir vēl jāpiestrādā.

   Man prieks, ka Nīcas un Rucavas jakas tiek celtas ārā no pūra lādēm. Tās var ģērbt gan pie tautas tērpa, gan nēsāt ikdienā un ir ne tikai tīkamas acij, bet arī ļoti siltas. To dod tīkla patenta adījums. Savukārt tamborētās krāsainās raksta detaļas var izmantot kā ornamentu arī citos apģērbos.

   Velta Dilēviča


Mani var atrast: zvanot patālruni 26423299

rakstot uz e-pastu [email protected]

salonā Studija LATVA, Liepājā , Bāriņu ielā 32,

iepriekš sazvanoties

Darbus var apskatīt mājas lapā www.latva.lv