Baiba Mārka

   Kad biju maziņa, māte man uzšuva tērpu. Sarkanus brunčus, smuku baltu blūzīti, pelēku jaciņu vis skaisti izrotāts. To valkāju pa svētkiem, kad Latvieši kopā satikās un sevišķi 18 novembrī. Tas bija Francijā kur mana ģimenei pēc bēgļu gaitām tika apmesties. Un kur es pēc pāriem mēnešiem arī piedzimu.

1990 gadā, māte ar lielu emociju, paspēja lidot uz Rīgu un piedalīties dziesmas svētkos. Man pārveda skaistu, biezu un strīpainu audumu ar ko es sev brunčus uzšuvu. Kreklu, ņieburu un sarkano lakatiņu pasūtīju Rīgā. Raibā josta ir mātes austa Latvijā. Tas ir mans otrais tautas tērps, Zemgales, mana tēvzeme.

Kad māte aizgāja aizsaulē, mantoju viņas pašas darināto tērpu. Ņieburs diemžēl maziņš. Brunči gan piestāv, tie man ļoti patīk ar zaļām, dzeltenām un brūnām krāsām. Viņi ir vieglāki, tā tos labāk pa vasaru valkāju. Villaine vērpta no vilnas kas nāk no mājas aitām. Viņa  dod man labu siltumu. 

Krekls ir ari mātes skaisti  ar Zemgales rakstiem divvirziena izvilkumā izšūts. 

Māte šo tērpu, jau pirms kara Latvijā valkāja; tad 1947 gadā, Eslingenes dziesmas svētkos (Vācijā). 1979 gadā, svētkos Gotlandē (Zviedrijā) tieši pretī Latvijai. 1982 gadā, Dziesmu svētkus Leedse (Anglijā). 1987 gadā, gājienā kad atklāja pili “Abrene” netālu no Chinon (Francijā) ko latvieši bija tanī laikā nopirkuši. 1990 gadā, dziesmas svētkos Rīgā.  2007 gadā, Jāņos Beļģijā.

Ar Briseles Latviešu Kori, es piedzīvoju trīs dziesmas svētkus Rīgā 2008, 2013 un 2018 gados. Tērps tika arī valkāts Elks pasākumā Briselē 2015 gadā, Rosendaales svētkiem (Nīderlandē) 2018 gadā. Pēc 70 gadiem uz mātes pēdām Eslingenes dziesmu svētkos un citos dažādos pasākumos.

Ar laiku krekla izšuvumi sāk apdilt. Man ir žēl ka tik vērtīgs darbs lēnām iet bojā. Bet diedziņi smalki un actiņas ātri piekust. Tad kā saulīte spīd, ķēros dūšīgi klāt un centos salāpīt kas vēl ir glābjams.

Prieks valkāt tautas tērpu, es jūtu mātes dvēsele. Man maigi pukst sirds. Es jūtos Latviete. 

P.S.Un mazliet vairāk par Baibu un viņas tērpu-kā izrādās kreklam un villainei fotografēšānas brīdī jau vismaz 100 gadu-tāds cienījams vecums.Un klāt arī foto,kur tautastērps ko tagad godā ceļ Baiba,redzams sen,sen atpakaļ.

https://www.facebook.com/pg/tautasterps/photos/?tab=album&album_id=2016171781839306