Ilze Rudlapa

Ja vien tas spētu runāt un 
balsi tā kā upi cauri ceļiem ritināt,
ja vien tas spētu klusēt un
domu dzirnas 
tā kā putnu spalvu krelles pāri laikam vēdināt.

ES tikai puķe!
Es TIKAI puķe!
Es tikai PUĶE - 

balta no ceļu putekšņiem,
balta no laimes sērmūkšļiem,
balta no vilkābeles vēju lodu skarām 
es dzīvoju ne cauri, ne pāri, ne garām.
Es pavasara puķu bērzam rada
un sniega zvana skaņai, un
laika sanēšanai, un
savas dzīves mierpilnai svinēšanai.

/Dace Sadaka/

Tautastērps, lai gan neapzināti un reizēm pat vieglprātīgi ir bijis mans līdzgaitnieks svarīgos dzīves brīžos kopš bērnības. Ceļš līdz manam tautastērpam ir bijis raibs, sākot ar vienkāršiem zaļi rūtotiem stilizētiem bruncīšiem, prievītēm ap kaklu.

 

   Man vienmēr ir bijis prieks uzvilkt tautastērpu, bet tā vērtību spēju novērtēt tikai tad, kad apzinājos, ka tas ir mans. Lai gan vairs nedzīvoju Rendā, tautastērps man ikreiz atgādinās man manu dzimto vietu, no kuras esmu nākusi. Ar Rendas tautastērpu esmu piedzīvojusi daudz brīnišķīgu notikumu, ja tērps spētu runāt, tam būtu ko teikt!

   Tomēr dzīvē ikvienam ir jauni izaicinājumi un atklājumi. Plašāk iepazīstot Latgali un tās kultūru, sapratu, ka vēlos arī Latgales tautastērpu. Lai gan esmu kurzemniece, kā jau lielai daļai latviešu senčos ir latgalieši. Tādēļ par piemiņu savai vecmammai, izvēlējos viņas dzimtās puses tautastērpu. Satikšanās ar Daugavpils tautastērpu nebija tik viegla kā ar Rendas tautastērpu, bet kas lēni nāk tas labi nāk. Daugavpils tautastērpam viss vēl ir priekšā!

   Esmu pateicīga visiem satiktajiem tautastērpiem, jo ikviens no tiem ir mani mācījis. Es jūtos ļoti bagāta ar saviem tērpiem un lepna, ka varu tos valkāt.

Ilze Rudlapa,Renda,Rīga