4.pietura

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs, Akadēmijas iela 10

Triju zvaigžņu ordeņa kavaliere – Tautas Daiļamata meistare  - rokdarbniece, izšuvēja, audēja, adītāja, pedagogs Ilga Madre (24.09.1921.- 27.06.2002.)

Sastādījusi deviņas grāmatas par rokdarbiem, kā arī publicējusi neskaitāmus rakstus avīzēs un žurnālos. Daudzos savos rakstos popularizējusi latviskās tautas mākslas tradīcijas un jautājumus. Runājusi par novadu tautas tērpu vēsturi un veidošanu, par cimdu rakstiem, kuri mākslinieces krājumos bijuši vairāk kā 8696 variantu, par augu krāsvielas izmantošanu dziju krāsošanā un citiem lietišķajā mākslā svarīgiem jautājumiem.

2001. gadā ieguvusi Lielo folkloras gada balvu par mūža ieguldījumu.

Madrei aušana bija viena no iemīļotākajām rokdarbu tehnikām, kur atspolei skrienot cauri šķīrienam radās aizvien jauni pavedienu pinumu struktūru veidojumi kā dažādot tekstiliju faktūras, priekšplānā parādot pavedienu gaismēnu spēles auduma rakstos.

“Mums visiem augļi jānes, tik ilgi cik vien var…”

Ģederta Eliasa Jelgavas vēstures un mākslas muzejs vairāk kā 40 gadus ir Ilgas Madres radošās darbības vieta ar līdzdalību neskaitāmās zinātniskajās ekspedīcijās novada etnogrāfijas un kultūrvēstures apzināšanas gaitās. Darba dzīves galvenais saturs bija ar tautas mākslu saistīts radošais un mācību -metodiskais darbs.

No 1958.gada līdz 2002.g. muzeja paspārnē darbojās viņas izveidotā tautas lietišķās mākslas studija “Atspole”.

Rokdarbniekiem Madres vārds nav svešs līdz pat šodienai, lai gan savā starpā viņas audzēkņi viņu mīļi sauca par Madrīti.

Kādā intervijā viņa teikusi, ka ilgajos darba gados nākusi pie pārliecības, ka iemācīt var visu. Bet ne visiem. Ja pietrūkst pacietības un darba mīlestības, neviens skolotājs nevar palīdzēt.

https://dizlaudis.mozello.lv/m-1/madre-ilga/

https://www.vestnesis.lv/ta/id/54213