1.pietura

Amatnieku darbnīca Austras raksti, Filozofu iela 5

Šeit darina visu novadu latviešu tautas tērpus, izgatavo tautiskus interjera un dizaina priekšmetus, auž lakatus, dekoratīvus spilvenu pārvalkus, grīdceliņus, bērnu sedziņas un citas skaistas lietas, bet, protams, jo īpaši mīļo un lolo Zemgales tērpus.

“Austras rakstu” darbnīcā darbojas divas unikālas stelles- stelles ar velkamo ierīci un Pētera Viļumsona pusautomātiskās vienpaminu stelles “Lielupes viļni”.

Pētera Viļumsona stellēs var izaust greznus un sarežģītus rakstus. Šīs stelles ir “Austras rakstu” lepnums, jo pirms vairāk nekā 100 gadiem tieši Jelgavā aizsākās šo steļļu ceļš.

Stellēs ar velkamo ierīci tiek austi Zemgales rakstainie brunči, kas ir iekļauti Latvijas Nemateriālās kultūras mantojuma sarakstā.

Zemgali visi pazīst pēc īpašajiem Zemgales rozīšu brunčiem, kuri radušies ap 19.gadsimta vidu – vertikālajās raksta joslās ir ieaustas saulītes, zvaigznītes un citi raksti, kādi nav atrodami nevienā citā novadā. Lai noaustu šādus brunčus, lietoja stelles ar velkamo ierīci, un Latvijas amatnieki šādu jaunu tehniku pārņēmuši no Skandināvijas audējiem.

Bieži mēs neaizdomājamies par to, ko nozīmē darināt tautastērpu. Vienu rozīšu brunču auduma tapšana vien prasa vidēji 80 darba stundas, ieskaitot sagatavošanos, ievilkšanu stellēs. Un tautastērps nav tikai brunči. Bieži vien krekli ir smalki izšūti, villaines rakstu rakstiem izrakstītas. Tas viss prasa zināšanas, prasmes un arī vienkārši daudz cilvēciskā laika